Закон 9055 фактично знищить адвокатуру та позбавить людей права на захист, - експерти » 🔫Кримінальний огляд 👮
» » Закон 9055 фактично знищить адвокатуру та позбавить людей права на захист, - експерти

Закон 9055 фактично знищить адвокатуру та позбавить людей права на захист, - експерти

2 070 0
  • Подобається
  • 1

В ІА «ЛігаБізнес Інформ» відбулася прес-конференція, під час якої фахівці та експерти юридичної спільноти розбирали небезпеки, які несе в собі законопроект 9055 для адвокатури як незалежного органу, що забезпечує захист прав і свобод громадян України. 

Див. відео з прес-конференції: https://www.facebook.com/137614642919660/videos/584905248617207/?__tn__=%2CdkCH-R-R

Зокрема, відкриваючи обговорення, Надія Корінна, голова Всеукраїнської професійної спілки адвокатів України зазначила, що Законопроект про адвокатуру та адвокатську діяльність №9055, який вже розглянутий профільним комітетом ВР і буде пропонуватись депутатам для голосування, містить цілу низку викликів та загроз, які, взагалі, ставлять під сумнів доречність існування адвокатської професії в Україні як такої. Голова ВПСАУ наголосила, що у разі прийняття цього законопроекту вітчизняна адвокатура втратить свою незалежність і стане таким собі формальним чинником при правоохоронних органах Держави.

Надія Корінна зупинилась на деяких абсурдних положеннях, які руйнують  фундаментальні засади адвокатської професії. Наприклад, звернула увагу присутніх на абсурдність умов надання відповіді на адвокатський запит, які пропонуються новим законопроектом. Так, щоб отримати відповідь адвокат буде змушений «обґрунтувати» свій запит, що фактично означає розкриття адвокатської таємниці.

«Законопроект суперечить одразу двом статтям Конституції. Також він прописує надані чинним законодавством інструменти адвокатського захисту в профанованому, обмеженому вигляді, чим обмежує можливості реалізації захисту прав громадян. Тобто, адвокат втрачає інструменти захисту і переходить у роль “присутньої особи” (блокується доступ до інформації за адвокатським запитом (ст.25) - передбачено відмову за невизначеними підставами, запроваджено поняття зловживання процесуальними правами та неявку адвоката до суду, передбачено можливість вилучення адвоката за договором, зруйновано принцип конфіденційності у роботі з клієнтом)», - аргументувала свою позицію Надія Корінна.

Вона відзначила, що Національну асоціацію адвокатів фактично не допустили до розробки законопроекту, що є неприпустимим. Також очільниця ВПСАУ розкритикувала пропоновану норму закону, що дає право залучати до участі в процесі безкоштовних державних захисників без згоди обвинувачуваного, що дає можливості слідству робити «все, що завгодно».  Загалом, Надія Корінна охарактеризувала законопроект 9055 як такий, що суперечить основам Конституції України, і нагадала, що клієнтами адвокатів може стати кожен депутат, кожна людина у діючій владі, які зараз намагаються проштовхнути цей абсурдний і неприпустимий, з точки зору верховенства права, закон. Вона закликала народних депутатів добре подумати, за який законопроект вони будуть голосувати, і застерегла обранців від «кнопкодавства», нагадавши про відповідальність за свої дії.

В свою чергу, Олександр Дроздов, голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури застеріг народних депутатів та всіх учасників процесу від надмірної політизації ситуації навколо законопроекту 9055 і зупинився на кількох, найбільш  кричущих нормах, що є неприпустимими і неприйнятними.

Зокрема він звернув особливу увагу на норму, що доповнює КПК положенням про «зловживання процесуальними правами». На його думку, це неминуче призведе до небезпечної ситуації, коли адвокат, який якісно виконує свої професійні обов’язки, буде знаходитися під моральним тиском можливих скарг і заяв проти себе. «Це позбавить адвокатів можливості вільно заявляти різноманітні клопотання та відводи, бо такі дії можуть спровокувати скарги і, як наслідок – можливість звинуватити адвоката у зловживанні діяльністю! Така норма – це абсурд, вона унеможливить ефективний захист прав громадян.

«По суті, криміналізується адвокатська діяльність, яка є законною і яка має здійснюватися безперешкодно,  незалежно як і передбачено всіма міжнародними стандартами — від Основних принципів ООН про роль юристів до професійних правничих міжнародних організацій та власне Ради Європи. Адвокат буде обирати, або ризикувати притягненням до відповідальності, в тому числі і втратою права на зайняття адвокатською діяльністю, або виконувати декоративну функцію, утримуючись від подання повторних клопотань, чи відводів для відстоювання своєї правової позиції», - пояснив експерт.

Також Олександр Дроздов звернув увагу на норму, що регламентує питання обшуку адвокатів. На його переконання, ця норма не має механізму реалізації і лише ускладнює адвокатам життя. З інших абсурдних положень законопроекту 9055 голова ВККА відмітив неприпустимість позбавлення адвоката статусу спеціального суб’єкту процесу, що автоматично позбавляє адвокатів їх законних прав, а також позбавлення адвокатів права укладати робочі договори з юридичними суб’єктами, що не є адвокатськими об`єднаннями. Розкритикував спробу обмежити надання адвокатам інформації по адвокатському запиту. На його переконання, все це загалом призведе до знищення професії адвоката, і позбавить її ефективних інструментів захисту прав людей. При цьому прокурорам та суддям надаються преференції. «Найбільша загроза цього законопроекту те, що він унеможливлює виконання Україною положень угоди про асоціацію Україна-ЄС, що буде ще однією міжнародною поразкою нашої Держави», - наголосив юрист.

Ігор Колесніков, заступник голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України зупинився на пунктах, які обмежують права адвокатів.

«Особливо акцентую увагу на пунктах, що обмежують адвокатів у можливостях реалізовувати свої процесуальні права. Неприпустимо залишати таку норму, як зловживання правами в тому вигляді, як пропонується цим законопроектом», – наголосив  фахівець. Він підкреслив, що включення до суб’єктів, які можуть обмежувати права адвокатів,  слідчого і прокурора, призведе до того, що адвокати не зможуть виконувати свої обов’язки. «В результаті Держава використає цей закон виключно в інтересах правоохоронних органів, а  адвокатів викинуть з процесу. Більше того, за новими положеннями людина позбавляється права на вільний вибір захисника. «Незручного» адвоката буде легко усунути, а замість нього обвинувачуваному нав’яжуть безкоштовного захисника. Таким чином, Держава отримує монопольне право і захищати, і обвинувачувати людей, що є загрозливим і неприпустимим», - підкреслив експерт.

Ігор Колесніков наголосив, що передбачене законопроектом 9055 першочергове право заходити у професію колишнім суддям і прокурорам може остаточно зруйнувати інститут адвокатури.

«Масовий захід в систему адвокатури суддів та прокурорів вплине на професійність адвокатів і змагальність процесу, адже зрозуміло, що такі люди мають знайомих у відповідних органах», - впевнений фахівець. На його глибоке переконання, у поєднання із новою системою дисциплінарної відповідальності адвокатів, яка носить інквізиційний характер, це призведе до професійної деформації і знищить інститут адвокатури як незалежний орган.

Розвиваючи тему абсурдності і неприпустимості багатьох норм і положень законопроекту №9055, Юрій Григоренко, секретар Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України зосередив увагу на питанні «Кому потрібен цей закон, хто отримує від нього найбільшу вигоду».

Він проаналізував деякі пункти, що загрожують правам і свободам адвокатів та їх клієнтів. Зокрема норма закону щодо забезпечення безперешкодного доступу адвоката до приміщення лише у разі, якщо там знаходиться його клієнт, є абсурдною тому, що адвокату за новим законом буде потрібно «довести, що у цьому приміщенні дійсно знаходиться його клієнт». Насправді ж ця норма дасть формальний привід не допускати адвокатів до людей, що є неприпустимим.

Також Юрій Григоренко розкритикував норму, відповідно до якої адвокат повинен «добросовісно виконувати свої обов’язки». «Хто буде визначати, цю норму? – задався питанням фахівець - це дасть право державним органам притягувати незручних адвокатів до дисциплінарної відповідальності, що унеможливить їх роботу», - наголосив він.

З інших абсурдних положень Юрій Григоренко виділив норму щодо повідомлення про обшук у адвоката «не менш ніж за три години» і наділення правом повідомляти адвокатів про підозру звичайного слідчого прокурора (раніше  - лише Генпрокурор та його зам). «Ми знаємо, як в Україні правоохоронні органи повідомляють про обшуки – у три години ночі на електронну пошту прийде повідомлення про обшук, яке ніхто не побачить, а в шість годин ранку прийдуть слідчі! Що стосується подання про підозру, то тепер ним будуть користуватись всі прокурори, яким буде заважати адвокат, і це дозволить виводити адвокатів з процесу. Кому все це вигідно, робіть висновки, але цей закон – явне відходження від прав і свобод та глибокий реверанс у бік силових структур», - підсумував фахівець. 

Максим Болдін, голова Вищої ревізійної комісії адвокатури  зазначив, що наслідки прийняття цього законопроекту, якщо це станеться, дуже швидко відчують всі громадяни України.

«Адвокатське самоврядування залишиться лише на папері. Держава підминає адвокатську галузь під себе, фактично нас хочуть «одружити» без нашої згоди. Цей закон спрямований лише на обмеження адвокатів у засобах вести свою діяльність, однак, якщо його приймуть, то постраждають не лише адвокати, а й усі громадяни. Тож я сподіваюсь, що нас почують і депутатська спільнота не зробить фатальної помилки, яка рано чи пізно може торкнутись кожного громадянина України», - підкреслив фахівець.

М. Болдін також наголосив, - «Як голова ВРКА, можу сказати, що розмови про нераціональне використання адвокатських внесків не відповідають дійсності. Сьогодні адвокатура за рахунок власних коштів суттєво збільшила свою матеріально-технічну базу, придбала ряд приміщень в регіонах для забезпечення своєї організаційної діяльності, проведення семінарів з підвищення кваліфікації адвокатів, круглих столів, інших заходів».

Присутній на прес-конференції народний депутат України, голова підкомітету з питань діяльності адвокатури та регулювання надання правової допомоги громадянам комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Андрій Помазанов повідомив, що останнім часом навколо законопроекту 9055 точилося дуже багато дискусій, в тому числі серед народних обранців.

«Я намагався забезпечити нормальну, конструктивну дискусію, врахувати інтереси всіх сторін, але колеги мене не почули, тому я висловлюю свою позицію тут, на широкий загал. Відповідально заявляю, що в разі ухвалення законопроекту 9055 це призведе до приниження  та початку знищення адвокатури як такої! В свою чергу, це позбавить людей їх конституційного права на захист. Як депутат і адвокат в минулому, я не можу цього допустити, і закликаю своїх колег прислухатись до аргументів, які висловлюють фахівці та не робити цієї помилки. Цей законопроект потрібно або повернути на доопрацювання, або запропонувати інший. У цій редакції, коли адвокатів суттєво обмежують в правах і фактично змушують допомагати судовій владі, в той час адвокатська присяга містить в собі корупційні складові, що власне і визначив Комітет ВР з питань корупції – приймати його за основу неприпустимо!

Крім того, доступ до адвокатської професії перетворюється на привілей для суддів та прокурорів. Більшість нових адвокатів матимуть досвід роботи суддею або прокурором. Адже прихід в адвокатуру з інших юридичних професій через досвід роботи стажером адвоката буде ускладнений централізованою процедурою (віднесено до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури) надання адвокату дозволу мати визначену цією комісією кількість стажерів, тощо. Окрім роботи стажером адвоката, суддею або прокурором, іншого місця роботи для здобуття необхідного юридичного стажу не передбачено.

Зараз експертизу цього законопроекту проводить НАЗК і немає сумніву, що їх висновки теж будуть невтішними. Ми всі маємо об’єднатись і не допустити прийняття цього законопроекту, який є антикоституційним по своїй сутності!» - наголосив народний депутат.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань регулювання трудових відносин та зайнятості населення комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Олександр Дроздик, у свою чергу відмітив, що законопроект 9055 попри те, що містить ряд позитивних моментів, загалом сповнений негативних тенденцій і несе в собі величезну загрозу правам і свободам громадян.

Цей законопроект знищує принцип змагальності суб`єктів права і грубо порушує права та свободи як адвокатів, так і простих людей. Наприклад, норма присяги, де адвокат повинен «забезпечити правосуддя», замість того, щоб забезпечувати права свого підзахисного - є абсурдною. Також неприпустимим є норма, яка дає можливість покарати адвоката під будь-яким приводом, який придумає інша сторона.

«Адвокатура – це єдиний по-справжньому незалежний орган України, може втратити  свою незалежність і можливість ефективно захищати права людей. Кожен може завтра стати підзахисним, в тому числі представники діючої влади. Закликаю своїх колег, народних обранців, прислухатись до численних аргументів та не допустити прийняття цього антиконституційного законопроекту», - закликав депутат.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно

Yuzik Администраторы

Автор: Yuzik

Коментарів немає, додати свої!

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.