Знищення підприємств незаконними штрафами - вказівка команди Зеленського чи свавілля недолугої системи? » 🔫Кримінальний огляд 👮
» Знищення підприємств незаконними штрафами - вказівка команди Зеленського чи свавілля недолугої системи?

Знищення підприємств незаконними штрафами - вказівка команди Зеленського чи свавілля недолугої системи?

2 259 0
  • Подобається
  • 0

Як передають ЗМІ, у резонансній справі ТОВ «Брівер» проти ДФС з`явилися нові обставини. 

Після тижня роздумів, колегія П’ятого апеляційного адміністративного суду (5ААС) винесла рішення щодо Апеляційної скарги ТОВ «Брівер» до Херсонської ДФС з приводу незаконності ППР (справа № 540/474/19).

Зокрема, ухвалою 5ААС була відмінена частина податкових штрафів (ППР) на 1200 тис. гривень (по двом господарським операціям), що, безумовно, є дуже позитивною і обнадійливою для вітчизняних підприємців новиною. Але інша частина ППР була залишена в силі та у короткий термін стягнута з рахунку підприємства. Це виглядає, м`яко кажучи, дивним, враховуючи ідентичну і бездоганну з точки зору існуючої практики аргументацію сторони захисту ТОВ «Брівер» для усіх накладених ППР.

Можна не сумніватися, що колегія суддів 5ААС, на чолі з головою суду Джабурія О.В., розуміла, що сама УХВАЛА буде важкою, як місія на Марс.

А у світлі запровадження президентської судової реформи та величезної уваги до цієї справи журналістської спільноти, ціна рішення підвищувалася в рази.

Див: Від ізоляції до апеляції. Що обирає влада - свавілля ДФС чи виживання бізнесу після карантину? 

У формулюванні та аргументації рішення 5ААС, між рядками відчувається дуже сильний тиск і тягар відповідальності. Це проявляється у незвичному обґрунтуванні рішення, за яким частина ППР скасовується – на підставі підтвердження реальності господарських операцій ТОВ «Брівер» із зазначеними контрагентами. Тоді як друга частина ППР залишена в силі на сумнівній підставі існування судових вироків по контрагентам, які фігурували з ТОВ «Брівер» в одній справі.

Звідки беруться незаконні штрафи

Зазвичай у 95% такі подібні справи в Україні, де підприємство отримує штрафи (ППР), за структурою походження і накладання схожі на ті, які отримало ТОВ «Брівер» від ДФС, закінчуються не на користь бізнесу.

Нагадаємо, що схема працює так: податкова виходить на якісь кластери фіктивних підприємств, які махлюють з ПДВ та іншими податками – так звані «скрутчики». Потім зондуються господарські зв’язки всіх, хто хоч якимось чином «сплив» чи засвітився на цьому кластері та в його радіусі. Як мінімум, дві третини фірм у таких павутиннях – цілком доброчесні, реальні підприємства, що платять податки і ведуть законну господарську діяльність. Ці реальні фірми могли мати якісь зв’язки з підозрюваними у фіктивній діяльності. Хтось вів переписку і розглядав умови реального співробітництва (таких постраждалих більшість!), бо «фіктарі» не пишуть одразу, що вони «скрутчики» і аферисти, це випливає значно пізніше. Хтось сам пропонував торгівельні відносини – розширюючи мережу, хтось міг провести фінансовий платіж за певну послугу – фінансову чи консультативну. Але результат один: ДФС встановлює особи усіх, навіть тих, хто просто винаймав офіс в одній будівлі зі «скрутчиками», та проводить несподівані перевірки і обшуки в усіх фігурантів справи. Окрім тих, у кого дуже серйозна «криша», як правило - вони найбільші порушники і часто виходять сухими з води, порушуючи умови і норми податкового законодавства. А за результатами обшуків, коли інспектори приблизно розуміють наскільки можна «влупити» фірму, їм нараховують величезні штрафи – ППР. Головна підстава для накладання штрафів – це судові рішення чи просто відкриті кримінальні справи проти тих самих «фіктарів», з якими хоч якось можна пов’язати фірму-жертву податкової. В даному випадку з ТОВ «Брівер» так і вийшло. Як і з тисячами інших легальних підприємств, що намагаються виживати у цей скрутний час і створювати робочі місця.

Також можна відмітити, що ТОВ «Брівер» - одне з небагатьох українських підприємств, що після анексії Криму з величезними труднощами переїхало зі співробітниками на материкову Україну та зберегло робочі місця для українців-переселенців. Зараз все це може бути перекреслено одним хибним рішенням.

Експерти впевнені, що підприємство знищують

Коментуючи для журналістів останнє рішення 5ААС, експерт, адвокат Вадима Чунжин зокрема зазначив:

«В даній справі ДФС грубо порушила ст.19. Конституції України, що зафіксовано вже у двох судових рішеннях по цій справі. Але зрозуміло, що прийняти таке складне рішення суду давалося не легко. Взагалі постає таке питання до позиції суддів:

- Якщо підстава (ухвала суду) для наказу ДФС про проведення незаконної перевірки була скасована, а законність наказу дуже довго розглядається у Верховному Суді чи законно виносити рішення по ППР про накладення фінансових санкцій на підприємство? Бо ігнорування таких важливих обставин веде до фактичного знищення підприємства».

В свою чергу, коментуючи рішення суду, адвокат Ольга Тарасун зазначила, що «Колегія 5ААС не взяла до уваги дуже ємку й конкретну практику ВСУ, що у подібних аналогічних випадках рекомендує спиратися на підстави законності чи незаконності самої позапланової перевірки ДФС.

Наприклад, ті судові вироки, на які опирався суд першої інстанції, та апеляція були винесені на підставі угоди зі слідством і не вступили у законну силу та не можуть розглядатися, як доведені факти. Відтак, у суду були всі законні підстави для відміни незаконно накладених ППР, але цього в повній мірі не відбулося».

Зважаючи на текст постанови та на експертний коментар юристів, можна зробити наступний висновок.

- Суд прийняв «дивне соломонове» рішення, залишивши відповідальність за оцінку такої практики та наслідків її застосування на КАС.

- Колегія 5ААС не взяла до уваги нововиявлені обставини, а саме – скасуваннята визнання незаконною слідчу постанову про проведення позапланової перевіркиАпеляційним судом м. Києва. Відтак, усі наслідки та ППР, накладені у ході незаконної перевірки, мають автоматично визнаватись безпідставними та бути повністю скасованими.

Як бачимо, апеляційна інстанція, ще й у своєму регіоні вирішила не розглядати ці аргументи, бо в такому випадку неминуче була б зруйнована вся піраміда з ППР та штрафів, якими регіональні ДФС, за рахунок легального бізнесу, закривають дірки в бюджеті. Та й не будемо забувати, що зв’язка судів та податкової завжди працювала в Україні дуже «плідно» і не на користь приватного бізнесу.

Проте, відмінивши частину ППР, колегія суддів 5ААС немов дала зрозуміти бізнесу – справедливість існує, за неї варто боротись, але нехай остаточну відповідальність несе ВСУ. Тим більше, справа в основній частині й так вже майже скоро рік чекає на розгляд у КАС.

Життя МСБ в руках Верховного Суду

Наразі ВСУ вже нічого не заважає розглянути цю справу і остаточно поставити крапки над і. Але на шляху до прийняття остаточного рішення ВСУ має ще розглянути скаргу на відміну ППР в тій частині, яку залишила в силі нещодавна апеляція у 5ААС (вхідний номер скарги : К/9901/16267/20 від 03.07.2020, суддя Ханова).

Без скасування другої частини ППР у ТОВ «Брівер» немає шансів втриматись на плаву та зберегти робочі місця.

ВСУ матиме дуже непростий вибір – чи використати практику ВСУ та рішення Апеляційного суду Києва, яке визнає незаконною перевірку і підстави для ППР та зберегти сумлінного платника податків і роботодавця (40 робочих місць) Херсонщини. Або ж поставити хрест на ще одному зниклому підприємстві та підіграти ДФС у їх безглуздій війні з білим приватним бізнесом.

Див: Налоговая или коронавирус – кто доконает бизнес раньше? От КАС ждут решения в многострадальном деле ООО «Бривер»

Надію на справедливість для ТОВ «Брівер» підтримує те, що в колегії суддів, які розглядають справу в КАС (суддя-доповідач – Гончарова І.А., судді: Олендер І.Я., Ханова Р.Ф.), усі троє є спеціалістами дуже високого рівня, зокрема в податкових питаннях.

Тут справа в тім, чи є така вказівка від оточення Зеленського - безглуздо штрафувати підприємців направо й наліво, видираючи в них останні кошти. Чи це ініціатива керівництва місцевої податкової, яка безпідставними штрафами компенсує невміння працювати в рамках закону, і намагається виправдати перед керівництвом Держави своє існування. Безумовно, в оточенні президента, в його партії є патріоти України, які прагнуть реформ, прагнуть очистити державні органи від корупції. На них вся надія. Бо йдеться тут про справу життя й смерті для всього малого та середнього бізнесу, який ледве виживає в умовах карантину та економічної кризи. І справа ТОВ «Брівер» проти ДФС виступає лакмусом цього критичного протистояння.

Директор ТОВ «Брівер» Дмитро Мендіс, у коментарі журналістам зазначив:

«Те, що нам відмінили частину незаконних ППР – обнадіює, але не вирішує питання, чи вдасться зберегти фірму. Можливо, від нас хотіли якоїсь винагороди, але скажу відверто - пропонувати комусь гроші за правильне рішення ТОВ «Брівер» не планує і ніколи на таке не піде. Якби на нашому місці були реальні «скрутчики» чи «фіктарі» – безумовно, вони кинули б пару мільйонів туди, пару туди, й проблем би не виникло. Вони б продовжили спокійно дурити країну й далі. Але ми працюємо по білому, важко, сумлінно, й стали жертвами апетитів податкової. То ж єдина наша надія - на справедливість, сумлінність колегії ВСУ та на щасливу вдачу».

Див: Верховний Суд розглядає справу щодо зловживань ДФС, від якої залежатиме доля українського бізнесу

Що ж, наразі залишається дочекатись справедливого рішення КАС у складі ВСУ. Ряд ЗМІ направили звернення до профільних народних депутатів з проханням, у рамках закону та повноважень, нагадати суддівському корпусу про надзвичайну важливість відстоювати правову позицію, яка дає можливість реальному сектору економіки захищатись від корупційних схем і незаконних поборів.

Редакція буде надалі слідкувати за розвитком подій та інформувати громадськість про хід цього процесу.

Ігор Проців, Валентина Сурміна, «Чесне правосуддя» для «Кримінального огляду»

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно

Yuzik Администраторы

Автор: Yuzik

Коментарів немає, додати свої!

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.